szeroko na wąskiej

Szeroko na Wąskiej 2023

15 sierpnia 2023 roku w ramach imprezy plenerowej „Park pełen kultury” odbyła się plenerowa wystawa pasjonatów i rękodzielników kontynuująca wieloletnią tradycję „Szeroko na Wąskiej” – prezentacji, którą pierwotnie organizowano na małej i wąskiej uliczce w Mosinie. Od trzech lat artyści, rękodzielnicy, pasjonaci i hobbyści spotykają się w Ptasim Parku u zbiegu ulic Dworcowej i Kolejowej, gdzie mają więcej miejsca i w upalne sierpniowe dni nie muszą obawiać się palącego słońca ustawiając stoiska pod baldachimem z koron drzew.

Jak co roku, organizator, Mosiński Ośrodek Kultury, zapraszał uczestników wystawy do wspólnej zabawy w realizacji tematu przewodniego. Tym razem w Ptasim parku królowały owady. Zachwycające i zaskakujące realizacje można było obejrzeć na stoiskach malarskich i rękodzielniczych. A jeśli rodzaj prezentowanego hobby daleko odbiegał od zainteresowań entomologów, to pasjonaci uwzględniali obowiązujący temat w formie akcentu, czy dekoracji.

Ponad 120 osób prezentowało swoje pasje, zarówno na scenie, jak i na 40 stoiskach rozrzuconych. Działanie w Ochotniczej Straży Pożarnej, to też pasja. Niezwykle użyteczna i potrzebna. Sprzęt gaśniczy i wóz strażacki oglądaliśmy dzięki strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pecnej. Radosław Senftleben zaprezentował metaloplastykę, z której najbardziej jest znany przez postacie z filmów, które z wielka pasją odtwarza. Andrzej Dymalski będąc kolekcjonerem starych maszyn do szycia wie o nich naprawdę dużo. A na stoisku zobaczyliśmy również wiekowe żelazka. Z kolei Sławomir Biernaczyk – zapalony pszczelarz opowiadał o życiu i obyczajach pszczół, prezentował też wiele produktów, które zawdzięczamy tym pracowitym owadom. Mosińska Biblioteka Publiczna zorganizowała kącik czytelniczy połączony z warsztatami plastycznymi dla dzieci. Biżuterię z żywicy i kamieni naturalnych prezentowała Julia Jarmużek. Nie zabrakło tutaj motywów związanych z tematem przewodnim. Pracownia plastyczna Mosińskiego Ośrodka Kultury prezentowała prace uczestników. Motyle, owady i nie tylko wykonane w różnych technikach plastycznych. Zarówno malowane, wyszywane, dziergane, plecione, wykonywane w technikach łączonych i kombinowanych, malutkie i całkiem spore. Wiele osób przyczyniło się do sukcesu tej prezentacji: Barbara Walkowiak, Krystyna Matynia, Renata Grzegorczyk, Zofia Michalak, Emilia Miedziarek, Maria Losiak, Małgorzata Olejnik, Agnieszka Kubiak, Marzena Gola i Emilia Osses. Pracownię plastyczną i zajecia rękodzieła artystycznego prowadzi Joanna Janecka-Rembowska. To Barbarze Walkowiak zawdzięczamy temat tegorocznej imprezy: „Ważki, motyle i inne owady”. Barbara Walkowiak jest artystką wszechstronną, specjalistką w dziedzinie tkanin i dzianin, niezwykle wrażliwą i utalentowaną twórczynią wszelkich ozdób, dekoracji, maskotek, elementów wystroju wnętrz, obrazów i patchworków.

Na prezentacji pracowni ceramicznej Mosińskiego Ośrodka Kultury zobaczyliśmy prace dzieci, dorosłych i seniorów wykonane w glinie szamotowej i gipsie. Autorkami prac były: Anna Zbyrad-Ostrowska, Maria Fischer, Józefa Roszak-Rosić, Maria Wilczak, Grażyna Konopnicka, Maria Rajewicz, Emilia Jessa, Maria Marciniak, Dorota Hajdasz, Barbara Rękoś, Gabrysia Łajtar oraz dzieci z pracowni ceramicznej. Grażyna Konopnicka to także miłośniczka techniki decoupage, na odrębnym stoisku zaprezentowała bombki choinkowe, ozdoby, również wykonane na szydełku dekoracje okienne. Biżuterię z koralików prezentowała Anna Borkowicz. Pracownia Artystyczna im. Lucyny Smok w Rogalinku przedstawiała malarstwo i ikony. Obrazy o tematyce różnorodnej, głównie przedstawiającej naturę, owady, żuczki, muchy, ważki, motyle nawet mrówki były dziełami Anny Wykowskiej, Krystyny Dyderskiej, Barbary Zaporowskiej, Wandy Bartmińskiej, Ewy Morawskiej, Barbary Dyderskiej i Danuty Helak, Aleksandry Mulczyńskiej, Małgorzaty Wiśniewskiej, Sylwii Waligóry, Agnieszki i Ani Szymaniak, oraz młodzieży: Kornelii Psiuk i Dominiki Kaszewskiej. Pojawiły się również monotypie wykonane przez dzieci. Prezentacja pracowni ukazuje wielką różnorodność technik i stylów, olbrzymie bogactwo pomysłów, ciekawe rozwiązania kolorystyczne i kompozycyjne. Izabela Demby, to niekwestionowana mistrzyni kartek ręcznie robionych. Na każdą okazję kartki wykonane w technice mieszanej, scrapbookingu, gdzie niezwykle istotne są detale elementów dekoracyjnych. Monika Jankowiak stworzyła niezwykłe miejsce ukazując Wielki Ród Potockich z Krajkowa. Na pieczołowicie rozrysowanym drzewie genealogicznym można było odnaleźć powiązania rodzinne i przekonać się jak daleko sięgają gałęzie (i korzenie) tego drzewa. Prezentacja była owocem wieloletniej żmudnej, niemal detektywistycznej pracy. Wiemy, że to dopiero początek, ponieważ wielu odwiedzających odnalazło swoich przodków i krewnych. Tymczasem na scenie talenty wokalne zaprezentowali członkowie zespołu emerytów i rencistów „Zawsze Młodzi”. Obecnie grupa działa przy Mosińskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Danuty Nowak-Połczyńskiej. Witold Wilhelm niespełna dwadzieścia lat temu zaczął wydawać mosińską monetę 1 Mosin. Co roku pojawia się nowa wersja przedstawiająca na rewersie postać związaną z historią Mosiny. Niewielka kolekcjonerska moneta, to w rzeczywistości wielkie dzieło promujące ziemię mosińską. W przyszłym roku pojawi się dwudziesty Mosin, który dopełni album dwudziestolecia. Będzie to gratka dla kolekcjonerów. Wianki, poduszki, dekoracje zobaczyliśmy na stoisku Anny Selke. Wielka różnorodność pomysłów, subtelność i delikatność, to cechy tej prezentacji. Rośliny i zioła uplecione w wianki mogą dekorować wnętrza i tarasy. Natalia Madej na stanowisku zaprezentowała piękne mozaiki, dekoracje, magnesy, zawieszki, a nawet elementy wyposażenia wnętrz (np. lustra). Technika mozaiki nie należy do łatwych. Wzór układa się z drobnych elementów ceramicznych lub szklanych, czasem kamieni ciętych specjalistycznymi narzędziami, następnie łączy odpowiednią masą. Natalia Madej w umiejętny sposób łączy odcienie i tworzy niebanalne kompozycje wykraczając poza utarte schematy. Swoje prace zaprezentował tutaj również Zbigniew Madej. Kolejne prezentacje na scenie należały do młodzieży. Uczestniczki zajęć wokalnych Mosińskiego Ośrodka Kultury zaśpiewały piosenkę ćwiczoną w czasie wakacji. Justyna, Agnieszka i Maja na scenie prezentowały się doskonale. Piękna artystyczna biżuteria łącząca metal i kamienie półszlachetne była domeną stoiska Alicji Busse, Zofii Stęclik i Łukasza Leśniewski. Klub Bab Wspaniałych (obecnie stowarzyszenie) działa już 40 lat! To niebywałe ile członkinie klubu potrafią uszyć, wydziergać, wyszyć i skomponować. Wspaniałe kobiety o wielu talentach i ogromnej wiedzy z zakresu gospodarstwa domowego i rękodzieła wielokrotnie uczestniczyły w plenerowej prezentacji Szeroko na Wąskiej. Ciekawe gobeliny i akwarele zaprezentowała z kolei Maria Gostylla-Pachucka. Gobelin jest dość żmudną techniką, wymagającą czasu i planowania, jednak dla doświadczonej artystki staje się wspaniałym środkiem wyrazu. Wspaniałe wyroby krawieckie Doroty Żuchowskiej są znane gościom Szeroko na Wąskiej od wielu lat. To wszelkiego typu torby, torebki, piórniki, pojemniki i saszetki wykonane z lnu i bawełny. Każda wyjątkowa, oryginalnie dekorowana patchworkiem lub naszywkami. Ubranka dla dzieci to domena stoiska Małgorzaty Słomy. Rękodzieło krawieckie, w którym dostrzegamy wielką staranność wykonania i dbałość o szczegóły. Mimo upału na stoisku znalazły się również ciepłe czapki. Kolejna prezentacja sceniczna należała do Małgorzaty Mamys, która zachwyciła publiczność piękną, głęboką barwą głosu. Kilka rytmicznych, pogodnych utworów zaśpiewał Marek Nowak wprowadzając rozrywkową atmosferę. Wokalista śpiewa w zespole, ale w Mosinie głównie występuje solo. Młodzież stawia pierwsze kroki na plenerowej wystawie Szeroko na Wąskiej. Stoisko firmowane przez Paulinę Kopydłowską miało dość rozbudowany skład osobowy. Martyna, Martusia, Alicja, Wiktoria oraz kilka innych osób prezentowało własnoręcznie wykonane świeczki i biżuterię. Olga Balcerzak zaprezentowała zabawki na szydełku. Niejeden dorosły, nie wspominając o dzieciach, chciałby posiadać tak pomysłowo wykonaną i uroczą zabawkę. Wykonanie jednej zajmuje często wiele godzin, tym bardziej doceniamy wielka różnorodność prac. Katarzyna Budnik zaprezentowała malarstwo na deskach i plastrach brzozy. Nie tylko klasyczne formy obrazu, ale też miniatury, zawieszki o różnorodnej tematyce. Oczywiście nie zabrakło motywu przewodniego, czyli owadów. Zadziwiająca wszechstronność i oryginalne podobrazia przyciągają wzrok i nie pozwalają pozostać obojętnym. Zabytkowe motocykle podczas Szeroko na Wąskiej? Dlaczego nie.  Stoisko nr 25 miało charakter muzealny. Wiekowe pojazdy prezentowały się wyśmienicie i zachwycały doskonałą kondycją. Wszystko dzięki pasjonatom, którzy nie pozwalają tym pięknym maszynom zardzewieć. Maciej Żurek i Jakub Żurek wprowadzili nas w tajniki motoryzacji z lat 1935-1945 prezentując tę niezwykłą kolekcję. Kolejna prezentacja sceniczna, to zespół w oryginalnym składzie. Danuta Nowak-Połczyńska, Małgorzata Mamys, Pan Tomasz oraz Piotr Knapiński, który wcześniej występował solo z własną interpretacją standardów rozrywki. Scena Szeroko na Wąskiej w „Parku pełnym kultury” łączy amatorów z profesjonalistami, pozwala na realizacje marzeń o wystąpieniu przed publicznością. Rozwija pasje i otwiera nowe możliwości. Olga Gruszczyńska i Anna Wiśniewska na stoisku zaprezentowały drewniane stoliki wykonywane ręcznie. Oryginalne meble z płatów drewna, a właściwie z grubych desek zdradzających kształtem wielkość drzewa, z którego zostały wykonane, połączone z metalem z pewnością będą piękną ozdoba niejednego wnętrza. Z kolei Elżbieta Majchrzak zaprezentowała ceramikę artystyczną. Naczynia, misy, talerze, kubki, świeczniki szkliwione na różne kolory przyciągały wielu widzów, miłośników rękodzieła artystycznego i ceramiki. O pracach artystki można powiedzieć, że zostały wykonane z wielką biegłością doświadczonej ceramiczki. Wojciech Wolny zaskoczył zwiedzających pomysłowym wykorzystaniem szklanych butelek do wina, które w połączeniu z drewnem stały się oryginalnymi świecznikami. Pasja tworzenia łączy w sobie ideę recyklingu w dobrym rozumieniu tego słowa. Podkreślić należy estetykę wykonania pozwalającą na użycie tych dekoracji w różnych i nowoczesnych, i stylizowanych wnętrzach. Wiele można zrobić również z kartonu, a jeśli dodamy jeszcze pasje modelarza, to powstanie pokaźny zbiór makiet i modeli. Marek Krupa udowodnił, że karton może być wdzięcznym materiałem, choć wymagającym precyzji. Miniatury architektoniczne, pojazdy, czołgi, okręty przyciągały wzrok starszych i młodszych gości Szeroko na Wąskiej. Dobrze znany publiczności modelarz, Piotr Stanik, zafascynowany okrętami i statkami, zaprezentował żaglowce. Nie sposób opowiedzieć z jaką precyzją wykonuje miniaturowe modele ze wszystkimi szczegółami, odpowiednim olinowaniem i żaglami. Tworząc modele opiera się na głębokiej i ugruntowanej wiedzy zdobytej w pracy zawodowej. Mistrzowskie wykonanie zachwyca dokładnością i wiernością w odtworzeniu oryginału. Galeria Sztuki w Mosinie na obszernym stoisku przedstawiła zdjęcia archiwalne z kronik Galerii Sztuki 1993 – 2023, czyli obejmujące wiele lat, od początku działalności Galerii Miejskiej w Mosinie, będącej przez wiele lat filią Mosińskiego Ośrodka Kultury, aż po czasy współczesne, gdy osiągnęła samodzielność. 30 lecie galerii skłania do refleksji i ukazuje z jednej strony upływający czas, a z drugiej dorobek w postaci kolejnych wystaw znakomitych artystów. Kto widział naszą uroczą biedronkę? Kto słyszał piosenki o żuczkach, mrówkach i innych owadach? Nie tylko dla dzieci kompozycje napisane specjalnie na nas wykonali Ajżan Prendke i Maciej Szulc. Alina Bosy na stoisku nr 33 stworzyła fantastyczny świat pełen tajemnic. To niezwykle utalentowana artystka tworząca biżuterię i dekoracje, ale to fantastyczne stroje tworzone z wyobraźni robią piorunujące wrażenie. Cosplay, coraz bardziej rozpowszechniany, być może za sprawą poznańskiego Pyrkonu, w którym Alina Bosy brała udział, stanowi piękny przykład nieskrępowanej twórczości. Kolejne stoisko prezentowało dzieła wykonane w Spółdzielni Socjalnej Pracowni ArtZagroda. Był to prawdziwy róg obfitości. Mnogość prac wykonanych z masy solnej, drewna, szkła i innych materiałów przyprawiał o zawrót głowy. Joanna Miller reprezentowała tę ciekawą pracownię, w której każdy pomysł jest realizowany z radością. Tymczasem Karolina Balcerek-Kałek okazała się mistrzynią szydełka. Maskotki i akcesoria, dekoracje dziergane na szydełku tworzyły wielobarwne stoisko z różnościami, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Natomiast Magdalena Matecka zaprezentowała biżuterię, kamienie i mandale. I to właśnie te ostatnie przyciągały uwagę. Wykonywane w różnych technikach i kolorach, niezwykle dekoracyjne i w swojej oryginalnej formie kojące stanowiły ciekawy akcent całej ekspozycji. Arkadiusz Cebulski pokazywał podwójną prezentację. Były to narzędzia szewskie oraz kolekcja bucików. O ile narzędzia stanowią zbiór praktycznych przedmiotów, które były używane w zakładzie szewskim i mając swoją historię niejeden mosiński but naprawiały, o tyle kolekcja bucików stanowi ciekawy zestaw przywożonych z wielu zakątków świata miniaturowych trepków, kaloszy, pantofelków, laczków, szpilek itp. Jędrzej Cebulski zaprezentował metaloplastykę w formie rzeźb i obiektów spawanych, kombinowanych, wykonanych oczywiście z metalu. Była gitara, motocykl, rewolwer… Wracając do akcentów muzycznych, na scenie mogliśmy podziwiać zespół gitarzystów prowadzony przez niezrównanego Carlosa Ramireza, który od wielu lat prowadzi w Mosińskim Ośrodku Kultury zajęcia – lekcje grupowe nauki gry na gitarze. To właśnie u Carlosa niektórzy stawiają pierwsze kroki, by później rozwinąć skrzydła i realizować marzenia o wielkiej scenie.

Szeroko na Wąskiej to oczywiście prezentacja, wystawa, koncert, jarmark rękodzieła, ale przede wszystkim ludzie. Dlatego Ptasi Park w Mosinie staje się miejscem spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń, zawiązywania przyjaźni. Zapraszamy na przyszły rok, będzie jeszcze piękniej. Każdy twórca, kolekcjoner, pasjonat jest mile widziany.

Małgorzata Witt

Wszystkich pasjonatów, kolekcjonerów, rękodzielników, artystów, twórców zapraszamy do udziału w plenerowej wystawie, która odbędzie się 15 sierpnia w Mosinie na terenie Ptasiego Parku u zbiegu ulic Dworcowej i Kolejowej.

Bardzo blisko dworca i przystanków autobusowych. 🚃🚌

Temat przewodni „Motyle, ważki i inne owady” nie jest obowiązkowy, jednak zachęcamy do włączenia się do wspólnej zabawy przez dodanie do swojego stoiska motywu związanego z tematem. 🦋🐝🦟

Szeroko na Wąskiej 2023

 

Do pobrania: Regulamin Szeroko na Wąskiej 2023

Do pobrania: Zgłoszenie Szeroko na Wąskiej 2023

Do pobrania: Zarzadzenie w sprawie organizacji Jarmarku okolicznościowego 2023

Do pobrania: Regulamin działalności handlowej_Jarmark okolicznościowy 2023

Do pobrania: Formularz zgłoszenia do udziału w Jarmarku okolicznościowym 2023

________________________________________________________________________________

 

Share Post :

Facebook
Skip to content