Ku pamięci…

Pamiętamy…

20 października uczciliśmy pamięć 15 Polaków – ofiar niemieckiej zbrodni z 1939 r. dokonanej na mosińskim rynku. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, upamiętnienie nie miało charakteru manifestacji patriotycznej, odbyło się bez udziału mieszkańców.

Przedstawiciele władz samorządowych – Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch wraz z zastępcą Adamem Ejchorstem oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie Małgorzata Kaptur z wiceprzewodniczącym Dominikiem Michalakiem, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Rozstrzelanych w Mosinie. Wiązanka kwiatów została złożona również na mogile Rozstrzelanych pochowanych na mosińskim cmentarzu parafialnym, na której także zapłonęły znicze.  W kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie odprawiona została także msza św. w intencji ofiar egzekucji 20 października 1939 r. w naszym mieście.

Z okazji 81. rocznicy zbrodni w Mosinie, Mosiński Ośrodek Kultury przygotował instalację edukacyjną upamiętniającą ofiary tej niemieckiej zbrodni, zorganizowaną w przestrzeni rynku, naprzeciw miejsca egzekucji. Zrealizował także film „Mury, które pamiętają” przedstawiający fragmenty opowiadań świadków wydarzeń z 20 października 1939 r.

 

Pamiętnego dnia 20 października 1939 r. roku, w ramach planowej akcji Tannenberg – likwidacji polskiej warstwy przywódczej i inteligencji, od 1 września do 25 października 1939 r. w Wielkopolsce życie straciło ponad 20 tys. polskich obywateli.

W Mosinie rozstrzelano: Franciszka Kołtoniaka, Stanisława Kozaka, Stanisława Jaworskiego, Wincentego Frankowskiego, Józefa Królaka, Antoniego Roszczaka, Ludwika Baraniaka, Jana

Frąckowiaka, Alojzego Szymańskiego, Piotra Bartkowiaka, Józefa Cierżniaka, Alojzego  Kujatha, Józefa Lewandowskiego, Wiktora Matuszaka, Romana Gawrona.

Tego samego dnia w Kórniku rozstrzelanych zostało  dwóch mieszkańców Daszewic – Franciszek Dłubała i Jana Niemczal. W roku 2015, w 75.rocznicę egzekucji w Kórniku, społeczność Daszewic upamiętnił ich ofiarę pamiątkowym obeliskiem, przy którym co roku organizowana jest lokalna uroczystość. W tym roku, z powodu pandemii nie odbyła się, ale przy obelisku jak zawsze zapłonęły znicze…

Pamiętamy!

tekst  J. Nowaczyk

Share Post :

Facebook
Skip to content