Klasyka w Plenerze – Tak brzmi lato

Serdecznie zapraszamy na kontynuację klasycznych brzmień w klimatycznej scenerii mosińskiej świątyni.

W piątek, 02 sierpnia 2024r. o godz. 21.30 wystąpi dla nas Duo Wolańska/Gajda w koncercie „Tak brzmi lato”.

(Skwer przy kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie – wstęp wolny)

Tym razem wysłuchamy koncertu opartego na mariażu dwóch niezależnych, solistycznych instrumentów jakimi są fortepian i akordeon. Takie połączenie daje nieograniczone możliwości techniczne, wyrazowe, brzmieniowe i interpretacyjne, ale wymaga umiejętnego balansowania potęgą i różnorodnością dźwięków, które w zespole Duo Wolańska/Gajda przeplatają się ze sobą równie często jak osobowości obojga muzyków.

Powstały w 2014 roku zespół tworzą: pianistka Julia Wolańska-Gajda oraz akordeonista Michał Gajda – doktorzy sztuk w dyscyplinie instrumentalistyka; absolwenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w poznaniu w klasach: fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz akordeonu prof. Jerzego Kaszuby.

Muzycy doskonalili swoje umiejętności gry kameralnej i solowej pod okiem wybitnych profesorów: Mie Miki (Japonia), Stefan Hussong (Niemcy), Geir Draugsvoll (Dania), Ivano Battiston (Włochy), Laura Sobolewska-Kluwak (Polska).

Artyści regularnie koncertują w Polsce i za granicą (USA, Azja, Europa). Zadebiutowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: Nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Mozarteum Saal w Salzburgu, Musikverein w Wiedniu, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Korei.

Duo Wolańska/Gajda ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień.
Jest laureatem m.in.:

Złotego Medalu na 4. Manhattan International Music Competition (2019),
I nagrody na 1. Vienna International Music Competition (2019),
I nagrody na Salzburg Grand Prize Virtuoso International Music Competition (2018),
I nagrody na 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (2017),
I nagrody „Top Winner” na XXV Ibla Grand Prize World Music Competition w Ragusie/Sycylia(2016),
I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Val Tidone/Włochy (2015).

W 2018 roku muzycy otrzymali medialną nagrodę: Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego w kategorii muzyka klasyczna „za kunszt artystyczny, który warsztatowo stoi na niezwykle wysokim poziomie, ale odznacza się także świeżym i oryginalnym podejściem interpretacyjnym”.

Na działalność artystyczną muzyków składają się ponadto liczne koncerty solowe jak i solowe z orkiestrą oraz prowadzenie kursów mistrzowskich. Są także jurorami na międzynarodowych konkursach instrumentalnych.

W 2021 roku ukazał się wydawnictwem DUX debiutancki krążek Duo Wolańska/Gajda „Transkrypton”.

 

Klasyka w Plenerze - Tak brzmi lato

 

Share Post :

Facebook
Skip to content