festiwal malarstwa 2021

FESTIWAL MALARSTWA 2021

 

Dzięki inicjatywie Emilii Domańskiej, artysty malarza z Mosiny w dniach od 20 do 30 czerwca 2021 roku zostanie zorganizowany w Mosinie kolejny Ogólnopolski Plener Malarski pt. „Pałace i Ogrody Wielkopolski”.

Uśpiła nas pandemia i długa zima. Nagle dni stały się jaskrawe w wybuchach słońca i zieleni. Energia natury udziela się artystom. Godzinami można spacerować pod gołym niebem sycąc zmysły atmosferą, kształtem, kolorem, zapachem, by potem przenieść je na płótno lub papier. Można także malować bezpośrednio w plenerze.

Do wspólnego przeżywania spektaklu natury zaproszono dziesięciu profesjonalnych artystów z całej Polski. Są to:

Marek Andała z Kazimierza Dolnego nad Wisłą

Emilia Domańska z Mosiny

Feliks Malinowski z Gdyni

Maria Matyja – Rozpara z Sosnowca

Agnieszka Mitura z Lublina

Hanna Rozpara z Sosnowca

Daria Sołtan Krzyżyńska z Gdyni

Zbigniew Strzyżyński z Nałęczowa

Marek Ziarkowski z Warszawy

Bogdan Warowny z Łomianek k/Warszawy

 

Podczas pleneru zostaną otwarte trzy wystawy. Ich kuratorem i wystawiennikiem jest Emilia Domańska.

21 czerwca 2021 r., o godz. 18:00 w Sali Kolumnowej Mosińskiego Ośrodka Kultury swoje prace zaprezentują – Agnieszka Mitura  – będą to głównie pejzaże, oraz Bogdan Warowny – abstrakcje i portrety. Bogdan Warowny jest jednym z najlepszych portrecistów okręgu warszawskiego.

 

Plener zakończy się Ogólnopolską Poplenerową Wystawą Malarstwa również w Sali Kolumnowej MOK. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 czerwca  br., o godz. 18:00

 

Wszystkie wystawy związane z plenerem w Mosinie mogły zaistnieć dzięki wsparciu Gminy Mosina, pomocy Mosińskiego Ośrodka Kultury oraz Grupy Inicjatywnej Baranówko.

 

Po plenerze, 6 lipca o godz. 18:00 w Sali Kolumnowej MOK otwarta zostanie Ogólnopolska wystawa malarstwa „Pałace i Ogrody Wielkopolski” z wybranych prac z kilku ubiegłych plenerów, które odbyły się w Mosinie. Prace zaprezentują:

Marek Andała z Kazimierza Dolnego nad Wisłą

Emilia Domańska z Mosiny

Agnieszka Mitura z Lublina

Anna Ksykiewicz z Radomia

Andrzej Kacperek z Mysłowic

Marek Ziarkowski z Warszawy

Maria Matyja – Rozpara z Sosnowca

Hanna Rozpara z Sosnowca

Bogdan Warowny z Łomianek k/Warszawy

 

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu Fundacji Zakłady Kórnickie z Kórnika oraz pomocy Mosińskiego Ośrodka Kultury i Grupy Inicjatywnej Baranówko. Kuratorem wystawy i  jednocześnie artystą wystawiającym jest Emilia Domańska.

 

Dzięki staraniom Dyrektora Administracyjnego PGK Centrum Pana Bogdana Tomczaka i wsparcie prezesa firmy Hörmann z Komornik Pana Krzysztofa Horały już w końcu kwietnia 2021 w Galerii PGK Centrum „Pod schodami” w Poznaniu, ul. Marcelińska 90 zaprezentowana została duża, ogólnopolska wystawa pt. „Natura abstrakcji”, która potrwa do 26 sierpnia 2021 r.

Do wystawy zaproszono dwunastu artystów, abstrakcjonistów z całej Polski, którzy w przeszłości uczestniczyli w plenerach organizowanych przez Emilię Domańską.

26 czerwca, podczas pleneru, odbędzie się w „Galerii pod schodami” spotkanie artystów z Panem Bogdanem Tomczakiem.

Z powodu pandemii zrezygnowano z otwarcia wystawy, pod koniec  sierpnia odbędzie się natomiast Finisaż wystawy. Uczestnicy wystawy:

Joanna Banek z Krakowa

Emilia Domańska z Mosiny

Marek Grabowski z Dąbrowy Górniczej

Prof. Andrzej Guttfeld z Torunia

Krzysztof Horała z Poznania

Maria Matyja – Rozpara z Sosnowca

Hanna Rozpara z Sosnowca

Krystyna Raczkiewicz z Łodzi

Maria Serwińska – Guttfeld z Torunia

Zbigniew Strzyżyński z Nałęczowa

Bogdan Warowny z Łomianek k/Warszawy

Urszula Wilk z Wrocławia

 

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wystawy

Emilia Domańska

 

 

„Sztuka abstrakcyjna uzyskała autonomię w równoległym pędzie naukowej i technicznej ekspansji rozwoju”.

„Historia sztuki jest ciągłością i permanentną odnową buntu wobec stagnacji. Dlatego też sztuka wyrasta z aktualnej i nowatorskiej konieczności pełni rozwoju dziedzin towarzyszących. Podatny grunt nowatorskich dokonań przygotowali kubiści, futuryści, a bezpośrednio dla abstrakcyjnego nurtu surrealizm i ekspresjonizm”.

„Abstrakcja bezforemna, bezprzedmiotowa, action painting, informel, malarstwo gestykularne materii, taszyzm, ekspresja liryczna, geometryczna i metaforyczna pozostają jedynym prądem otwartym, niezakończonym i aktualnym, bowiem kumuluje niewyczerpany potencjał intelektualnej, indywidualnej artykulacji ponadczasowych wartości uniwersalnych”*

 

*fragmenty z katalogu z 2016 roku malarza i poety Marka Grabowskiego z Dąbrowy Górniczej.

Galeria z wernisażu z dnia 21.06.2021r.

 

Galeria z wernisażu z dnia 29.06.2021r.

Galeria z wernisażu z dnia 06.07.2021r.

Share Post :

Facebook
Skip to content